Jak zalozyc bloga

Chcesz założyć bloga ale nie wiesz jak? W takim razie trafiłeś idealnie. Za chwilę dowiesz się jak założyć bloga oraz gdzie istnieje taka możliwość. Mamy dwa wyjścia, blog za darmo na sub domenie portalu, który oferuje taką usługę, lub kupno serwera oraz domeny i postawienie bloga samodzielnie.

Przyjrzyjmy się pierwszej opcji, czyli blog za darmo. Stron, które oferują założenie bloga na sub domenie istnieje dość dużo. Najbardziej popularne serwisy to wordpress.com, blogger.com, blog.onet.pl, blog.pl, blogspot.pl, myblog.pl czy blog.interia.pl. Specjalnie dla was założymy blogi na wszystkich tych serwisach i przetestujemy jakie dają możliwości. Sprawdzimy również, które z nich będą wolne od reklam i innego rodzaju ingerencji w waszego bloga, a przy których nie będziemy mieli wpływu na to co może z nim dziać.

 

 

 Wybierz platformę blogową:

 

WordPress.com

Wchodzimy na stronę pl.wordpress.com i klikamy „Zacznij tutaj”. Przechodzimy do formularza, który należy wypełnić. Podajemy nazwę naszego bloga i resztę potrzebnych danych. Gdy już wypełnimy wszystkie pola klikamy create blog, a później odbieramy e-mail potwierdzający.
W tym momencie jesteśmy posiadaczami bloga na skrypcie wordpress. Aby zalogować się do panelu administracyjnego wpisujemy nazwa.wordpress.com/wp-admin/ po czym zostaniemy przeniesieni do strony logowania. Teraz wystarczy wpisać login i hasło podane podczas rejestracji i gotowe. Możemy cieszyć się możliwościami jakie daje nam WordPress. Jest to jeden z najlepszych skryptów, który pozwala na szybkie publikowanie treści w internecie. W panelu administracyjnym na samej górze mamy mały poradnik jak używać WordPressa. Mniej zaawansowanym użytkownikom polecamy zapoznać się z tymi informacjami. Stworzony blog istnieje na sub domenie adresu wordpress.com, jest możliwość zamiany tego adresu na wybrany przez nas z końcówką .com, niestety jest to opcja płatna.

 

Możliwości wordpressa:

 

 • Możemy w szybki sposób publikować treść za pomocą wpisów. Każdy wpis można umieścić w kategorii oraz nadać mu odpowiednie tagi. Wpisy mogą być komentowane przez osoby, które odwiedzają nasz blog. Jeżeli chcemy szybko opublikować jakąś informacje, możemy to zrobić nawet z poziomu telefonu komórkowego dzięki opcji QuickPress.

 

 • Możemy również publikować strony, służą one do prezentowania treści statycznych, które nie zmieniają się zbyt często i stanowią część stałą naszego bloga. Wykorzystuje się je najczęściej do takich sekcji jak Kontakt czy strona O nas.

 

 • Mamy możliwość dodawania zdjęć i innych multimediów do wpisów i stron przez nas stworzonych.

 

 • Istnieje możliwość zmiany wyglądu naszego bloga, wystarczy wejść w motywy i wybrać szablon najbardziej pasujący do tematu bloga. Motywów do wyboru mamy naprawdę dużo, część z nich jest płatna, ale przeważają bezpłatne.

 

 • Widgety to dodatek z którego skorzystamy z pewnością nieraz. Pozwalają one na szybkie wstawienie różnych dodatkowych opcji np. do sidebara czy stopki możemy jednym ruchem myszy wstawić kategorie, archiwa, najnowsze komentarze, linki do innych stron czy blogów i wiele innych elementów.

 

 • Możemy wgrywać pluginy, które pozwalają rozszerzyć funkcjonalność naszego bloga. Istnieje ich naprawdę dużo więc z pewnością każdy znajdzie to czego szuka.

 

 • Cały kokpit wordpressa jest bardzo rozbudowany i stwarza nam wiele możliwości do zarządzania i modyfikacji bloga.

 

 • WordPress nie wstawia na naszego bloga żadnych reklam, nie wyskakują też żadne pop-upy czy inne inwazyjne reklamy.

Biorąc pod uwagę to, że blog możemy prowadzić za darmo, wordpress.com plasuje się w czołówce wśród darmowych blogów. Na owej platformie istnieje ogromna liczba blogów, które są popularne wśród użytkowników internetu. Spróbuj swoich sił i zacznij blogować razem z wordpressem.

 

 

 

Blogger.com

Żeby zostać posiadaczem bloga na platformie od Google wystarczy wejść na stronę www.blogger.com i… chwileczkę, Google sam stworzył prostą instrukcję jak założyć bloga ->

Możliwości blogger.com

 

 • Google zdecydowanie poszedł w stronę prostoty użytkowania swojej platformy. Założenie bloga jest na prawdę łatwym zadaniem i nie powinno nikomu sprawić problemu. Ta cecha jest zdecydowanie na plus. Wpisy opublikujemy w kilka chwil, a ich modyfikacja bądź też udekorowanie w zdjęcia czy film wideo nie zajmą wiele czasu.

 

 • Wygląd jest ważnym elementem każdej strony, na bloggerze z łatwością uda nam się dostosować wygląd bloga do naszych potrzeb. Opcji jest na prawdę dużo, więc jeżeli się przyłożymy to z pewnością blog będzie wyglądał bardzo dobrze i zachęcał użytkowników do częstych odwiedzin.

 

 • Kiedy założymy bloga, będzie on dostępny na subdomenie bloggera pod adresem nazwa.blogspot.com

 

 • Na blogu nie będą się wyświetlały żadne reklamy czy niechciane linki.

 

1 Comment

 1. Warto jeszcze dopisać do tej listy świeży projekt http://bloa.pl Sieć bazujaca na skrzypce WordPress’a i umożliwiająca uruchomienie blogów w kilku rożnych subdomenach np. dla blogów kulinarnych może to być .smacznie.pl itd. Sieć jest bardzo świeża i nie oferuje jeszcze wielu motywów graficznych i rozszerzen ale to zapewne bedzie się zmieniało w czasie.

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *